Oswego County Legislature, 46 East Bridge St., Oswego, NY 13126

2017 Legislative Standing Committees

[Legislature Homepage] [Oswego County Homepage]

2017 Committee Schedules and Agendas

Legislature Meeting Dates & Times

Special Committees

The Legislature's seven standing committees oversee functions and departments of Oswego County government, and make policy and budgetary recommendations to the full Legislature. Click on the link to view the committee's responsibilities and minutes. Standing committee schedules and assignments are:

  • Government, Courts and Consumer Affairs
    Monday at 10:00 a.m., two weeks before Legislature
    (Board of Elections, Clerk of the Legislature, County Attorney, County Clerk, County legislature, Office of the Chairman, Real Property, and Weights & Measures):
    • Chairman: David Holst, District 4
    • Vice Chairman: Richard Kline, District 12
    • Daniel Farfaglia, District 24
    • Thomas Drumm, District 16
    • Roy Reehil, District 5
    • Linda Lockwood, District 11
    • Terry Wilbur, District 21


  • Economic Development and Planning
    Monday at 2:00 p.m., two weeks before Legislature
    (Promotion and Tourism and Planning and Community Development):
    • Chairman: Roy Reehil, District 5
    • Vice Chairman: Morris Sorbello, District 23
    • Thomas Drumm, District 16
    • Jacob Mulcahey, District 15
    • Shawn Doyle, District 3
    • Daniel LeClair, District 8
    • Tim Stahl, District 20


  • Public Safety
    Tuesday at 10:00 a.m., two weeks before Legislature
    (District Attorney, E-911, Emergency Management, Fire Coordinator, Probation and Sheriff):
    • Chairman: James Weatherup, District 9
    • Vice Chairwoman: Margaret Kastler, District 1
    • Frank Castiglia, District 25
    • James Karasek, District 22
    • Richard Kline, District 12
    • David Holst, District 4
    • Milfred Potter, District 2


  • Infrastructure, Facilities and Technology
    Tuesday at 2:00 p.m., two weeks before Legislature
    (Airport, Building and Grounds, Central Services, Highway, Solid Waste, Energy Recovery Facility):
    • Chairman: Stephen Walpole District 14
    • Vice Chairman: John Martino, District 6
    • Shawn Doyle, District 3
    • Linda Lockwood, District 11
    • Milfred Potter, District 2
    • Robert Hayes, District 10
    • Marie Schadt, District 19


  • Health
    Wednesday at 10:00 a.m., two weeks before Legislature
    (Health):
    • Chairman: John Proud, District 7
    • Vice Chairman: James Karasek, District 22
    • Frank Castiglia, District 25
    • Margaret Kastler, District 1
    • Heather DelConte, District 18
    • Terry Wilbur, District 21
    • Morris Sorbello, District 23


  • Human Services
    Wednesday at 2:00 p.m., two weeks before Legislature
    (Social Services, Office for the Aging, Veterans' Services and Youth Bureau):
    • Chairman: Daniel LeClair, District 8
    • Vice Chairman: Tim Stahl, District 20
    • Marie Schadt, District 19
    • Thomas Drumm, District 16
    • John Proud, District 7
    • Heather DelConte, District 18
    • Shane Broadwell, District 17


  • Finance and Personnel
    Tuesday at 2:00 p.m., one week before Legislature
    (Audit, County Administrator, County Treasurer, Personnel and Purchasing departments):
    • Chairman: Shane Broadwell, District 17
    • Vice Chairman: James Weatherup, District 9
    • Jacob Mulcahey, District 15
    • Robert Hayes, District 10
    • David Holst, District 4
    • Stephen Walpole, District 14
    • John Martino, Distrcit 6






Questions about the Oswego County Government Directory?